O Niechorzu / Atrakcje / Aktualności

Wakacje z klimatem…

    Niechorze jako jedna z niewielu nadbałtyckich miejscowości zachowało charakter rybackiej osady i przedwojennego letniska. To prawdziwa perełka zachodniego wybrzeża.

Wyjątkowe położenie – na skraju sosnowych lasów , w otoczeniu morza , pięknych, zielonych wydm i dzikiego jeziora Liwia Łuża , łagodny klimat , czystość plaż i przybrzeżnych wód – od dawna przyciągały tu turystów. Prawdziwie morskiego charakteru nadaje mu okazała latarnia morska i część rybacka.

Nie jest zdominowane przez duże ośrodki wypoczynkowe – zabudowa jest niska i dobrze korespondująca z otoczeniem. Różni się zdecydowanie od pobliskiego , nieco miejskiego w charakterze Rewala i zalesionej Pogorzelicy. Ma swój własny , bezpretensjonalny styl łączący urok rybackiej przeszłości z walorami nowoczesnego kąpieliska.
Tylko część miejscowości w okolicy latarni morskiej położna jest na klifie. Pozostała część oddzielona jest od morza niskimi , zakrzewionymi , kwitnącymi wiosną wydmami. Okoliczne „ozdobione ” wiatrakami łąki są naturalnym siedliskiem dzikiego ptactwa i zwierząt.
W okresie około sezonowym życie tu jest niespieszne , bliskie przyrodzie i sprzyjające prawdziwemu relaksowi.Latem najcenniejsze są miejsca nieco ustronne i odizolowane od ulicy.

Kąpielisko z tradycjami…

   Przed laty Niechorze wraz z przyległą Pogorzelicą było zapleczem wypoczynkowym dla Berlina i jego okolic ( w XIXw powstał tu pierwszy zakład kąpielowy czerpiący wodę wprost z Bałtyku !).
Pierwszą zjeżdżalnię wodną wraz z kompleksem plażowych przebieralni wybudowano tu w latach 30 – tych XXw..Zjazdy do wody odbywały się na drewnianych sankach…

Dziś zaskakuje zmianami , jakie dokonały się tu w ciągu ostatnich lat , nie tracąc jednocześnie swojego charakteru rybackiej osady i przytulnego,przyodzianego we współczesną architekturę letniska. A zmiany widoczne są co roku. Na przebudowę czeka obecnie molo (niegdyś pomost desantowy) i główny plac w Starym Centrum (z domem z herbem św. Jerzego i dawnym posterunkiem policji obrośniętym wiekowym bluszczem).

Piękna, spacerowa Aleja Bursztynowa (wizytówka miejscowości – zniknęły z niej niemal całkowicie onegdaj wszechobecne namioty i stragany,ustępując miejsca trwałej i estetycznej zabudowie handlowej) nastrojowe oświetlenie wybrukowanych uliczek , ukwiecone skwery, czy wreszcie nowe obiekty hotelarskie, kawiarenki , sklepy.

Dawna część rybacka – wypielęgnowana, służy dziś z powodzeniem także turystom. Nowe obiekty hotelarskie pozwalają na wypoczynek w komfortowych warunkach. A sąsiadująca z Niechorzem Pogorzelica oferuje szereg zabiegów leczniczych i pielęgnacyjnych.

Nie zmieniła się tylko piękna „od zawsze” plaża ; nadal, zwłaszcza wieczorem , oświetlona błyskami latarni morskiej, stanowi niezmienny znak rozpoznawczy miejscowości.
Nadal też cumują na niej rybackie łodzie.

Atrakcje

  • stadion piłkarski i towarzyszący mu skate-park
  • ścieżki rowerowe
  • Park Miniatur Latarni Morskich
  • Muzeum Rybołówstwa
  • luksusowa kolejka wąskotorowa kursująca aż do Trzęsacza
  • latarnia morska ( czynna przez cały rok)
  • stadnina koni w Nowielicach
  • korty tenisowe
  • hala sportowa ( Rewal)
  • jazda konna ( Pogorzelica) – patrz :sport i zdrowie
  • pobliskie lasy i jezioro
  • Sandra SPA w Pogorzelicy

Koncerty na plaży , letnie imprezy sportowe i rekreacyjne ( w Niechorzu występował m.in. Goran Bregovic, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i Lato TV2 z czołowymi gwiazdami polskiej estrady , Radio Zet i wiele innych).

Biegi śniadaniowe, Święto Śledzia , Finał Plażowej Piłki Siatkowej – to tylko niektóre , na stałe wpisane w koloryt niechorskiego lata pozycje. Organizowane są jednak z rozwagą , tak aby nie zakłócać wypoczynku.

W pobliżu – słynne ruiny kościółka w Trzęsaczu (na klifie) ,Kołobrzeg , Trzebiatów , Międzyzdroje , Woliński Park Narodowy , Kamień Pomorski ( słynna katedra i koncerty organowe), Zalew Kamieński (wycieczki stateczkami z Dziwnowa – odl. 20km od Niechorza).

Dalsze wycieczki

Świnoujście odległe jest o 80km od Niechorza. Możliwe są stąd atrakcyjne wycieczki drogą lądową do niemieckich kurortów Ahlbeck i Herringsdorf .
Drogą morską z Kołobrzegu można dostać się na Bornholm (połączenie promowe lub wodolotowe).
Promy ze Świnoujścia kursują do szwedzkiego Ystadt i na niemiecką wyspę Rugię.